Diamenty, jaka jest ich prawdziwa natura?

Od dawna chciałem zrobić coś więcej niż tylko sprawdzać wiedzę Polaków w sondach MaturaToBzdura, chciałem trochę tej wiedzy przekazać. Z natury jestem ciekawy świata i zawsze zastanawiam się, co znajdę za zakrętem? Jak rozległe są lochy zamku? Czy w danej Biedronce można płacić kartą? Nowy blog MTB umożliwia mi pisanie takich artykułów, więc bez długich wstępów przed Wami pierwszy wpis popularno-naukowy z serii „Akademia MTB” w którym wytłumaczę dlaczego kobiety kochają węgiel.

Kobiety ich pożądają, mężczyźni przelewają za nie krew, ale czy w gruncie rzeczy jest o co walczyć?

diamond1Naszym rozmówcom diament kojarzył się z osobnym pierwiastkiem, niemetalem i mało kto wiedział, że jest skrystalizowanym węglem. Występowanie diamentu jest bardzo rzadkie, choć węgiel z którego jest tworzony występuje pospolicie, o czym na Śląsku dobrze wiedzą. Dzieje się tak dlatego, że krystalizacja przebiega w ekstremalnych warunkach, pod ciśnieniem przekraczającym 70 ton na cm kwadratowy, ponad 100 km pod ziemią, w temperaturze sięgającej 1300°C. Zatem nasze ukochane pożądają w gruncie rzeczy węgla! Ciekawe czy któraś z nich zamiast pierścionka z diamentem przyjęłaby w ramach prezentu zaręczynowego wywrotkę koksu? Co w gruncie rzeczy nie jest tak abstrakcyjne, jakby się mogło wydawać. Bowiem od kilkudziesięciu lat jesteśmy w stanie produkować diamenty w warunkach laboratoryjnych. Zaskakującym jest również fakt, że istnieją firmy oferujące stworzenie diamentu z prochów zmarłych! (w końcu każdy z nas w dużej mierze złożony jest z węgla). Jeśli więc traktujesz swoją dziewczynę, przyszłą żonę, poważnie, oświadcz się przy pomocy pierścionka z diamentem z prochów swojej ukochanej prababci.

skąd się bierze diament?
– z kopalni
ale skąd się go wyciąga?
– spod ziemi                                
0:50 kliknij aby obejrzeć fragment odcinka

Dzisiaj doskonale wiemy, że diament jest węglem, jednak jak udowodniono ten fakt? Otóż w XVIII wieku naukowiec piroman Antoine Lavoisier spalił diament pod szklanym kloszem, używając promieni słonecznych skupionych soczewką. Udowodnił w ten sposób, że diament to czysty węgiel, co prawda jest trudno topliwy (potrzeba około 3500°C), wciąż jednak jest jedną z najtwardszych substancji na świecie. Obejrzyj jak się pali diament:

Chcesz się dowiedzieć co jest twardsze od diamentu: kliknij tutaj

diamond-carbon23„Kochanie daj mi gwiazdkę z nieba!” – może ktoś z nas usłyszał taką prośbę od miłości swojego życia. Brzmi to dość absurdalne jednak nie jest do końca pozbawione sensu. Świadczyć może o wysokim stopniu materializmu lub trosce o bezpieczeństwo finansowe naszej lepszej połówki. W kosmosie znajdują się bowiem białe karły (rodzaj gwiazdy), których jądra są czystymi diamentami!  Największy z nich o nazwie BPM 37093 znajduje się 50 lat świetlnych od nas i jego jądro ma średnicę 4000 km, czyli waży 10 miliardów bilionów bilionów karatów. Zatem Panowie ruszajmy na podbój kosmosu, a każda będzie nasza! ;)

Bibliografia:

  • H. Ditfurth, Dzieci wszechświata, przeł. A. Tauszyńska, Warszawa 1981.
  • http://www.newscientist.com/article/mg20126966.800-superhard-material-knocks-off-diamonds-crown.html
  • D. Goldberg, J. Blomquist, Jak przetrwać wśród czarnych dziur, przeł. S. Kupisz, Warszawa 2014.
  • http://abcnews.go.com/blogs/business/2013/12/turning-the-dead-into-diamonds/
  • http://news.bbc.co.uk/1/hi/3492919.stm

Adam Drzewicki

Twórca i producent MTB